Ing. Marek Zelem

sa narodil v roku 1976 v Prešove. V rokoch 1995 – 2001 študoval informatiku na FEI STU v Bratislave. Počítačom sa začal venovať už v roku 1986 a tento jeho záujem sa nakoniec premenil na jeho profesionálnu prax.

Počítače však nie sú jediným jeho záujmom. Počas strednej školy, rok po tom ako z jeho osnov zmizol jeho neobľúbený predmet – dejepis, sa o dejiny začal sám zaujímať. Nie však cez roky a udalosti v stredoveku a novoveku, ale cez starý Egypt a jeho nerozlúštené záhady.

Pôvod Slovanov je ďalšou takou záhadou. Už v školských laviciach totiž nevedel pochopiť ako to tí Slovania dokázali, že počas tak krátkej doby stihli obsadiť a zaľudniť dobrú polovicu Európy. Navyše, ak tieto nové územia získali, tak by predsa mali byť uznávanými dobyvateľmi, no nie? Lenže nie sú. Takže ako to je? Logicky uvažujúcemu Marekovi Zelemovi, ktorého najobľúbenejším predmetom boli matematika a fyzika, a najneobľúbenejšími telesná, slovenský jazyk a dejepis, to nijako nedávalo zmysel. Niečo tu nesedí, a preto bolo len otázkou času kedy svoju pozornosť obráti po Egypte aj na Slovanov. Stalo sa a začal čítať knihy aj o tejto téme.

Popri informatike, histórií a záhadách tohto sveta sa Marek Zelem zaujíma o všetko poznanie zo všetkých oblastí. Do toho patria nie len prírodovedné disciplíny, ktoré ho zaujímali najskôr, ale jeho záujem sa postupne rozširoval až obsiahol aj smery, ktoré ako dieťa v škole nemal rád. Popri histórii ho zaujíma napríklad aj psychológia, kde vidí veľký prienik s informatikou, ale hlavne filozofia. To čo má naozaj rád je spoznávanie a hlavne myslenie založené na racionalite, logike a otvorenosti všetkému. Sám sa považuje za kombináciu technika a filozofa. V lete v roku 2015 sa dostal ku knihe Dr. Cyrila Hromníka s názvom Sloveni a Slovensko, na ktorú sa už dlho tešil. Predtým totiž čítal knihu “Sloveni / Slováci, kde sú vaše korene?” od toho istého autora. Táto kniha sa mu na začiatku nepáčila, no keď ju dočítal, nevedel sa dočkať nasledujúcej knihy, ktorá mala byť podrobnejšia. A podrobnejšia naozaj bola. Hypotéza, ktorú predniesol Cyril Hromník bola podložená mnohými skutočnosťami. Ak je to všetko tak, ako to predložil Hromník, je načase prepísať učebnice. No lenže učebnice nikto neprepisoval. Ako by sa po tom všetkom zľahla zem. Niekoľko ľudí prejavilo verejne nespokojnosť s predloženou hypotézou, avšak s chabou argumentáciou. Vyzeralo to, že to celé pôjde dostratena. Zdalo sa, že sa tým nikomu nechce zaoberať, alebo to dokonca niektorým nehrá do karát. Neuspokojenú zvedavosť teda musel Marek Zelem riešiť svojpomocne.

Našťastie tu už bol Internet, ktorý spája ľudí na celom svete, a tak bolo kde hľadať. Tak začalo pátranie Mareka Zelema po tom, či ten Hromník dobre hovorí to, čo hovorí vo svojej knihe. Pátranie zakrátko nabralo nečakané obrátky. Po krátkej e-mailovej výmene s výskumníkom z južnej Indie prišlo nečakané pozvanie do Indie. Nasledovala cesta do Indie, spoznávanie a pochopenie rôznych aspektov tamilskej civilizácie. Marek Zelem začal zhromažďovať podobné slová medzi slovenským a tamilským jazykom, ktoré by podľa súčasného chápania jazykov a ich vývoja vôbec nemali existovať.